Tabletki na sen bez recepty

Jest ich sporo. Często mylnie traktujemy je jako leki na bezsenność nie uświadamiając sobie faktu, że takich leków nie ma. Tabletki na sen czy to na receptę czy też dostępne bez recepty jedynie ułatwiają zasypianie. Problemu bezsenności nie załatwią, zwłaszcza że bywa on skutkiem różnych zjawisk o charakterze fizjologicznym. Z fizjologią przy pomocy tabletek na sen trudno się uporać, konieczne jest bardziej ukierunkowane leczenie, a przede wszystkim zdiagnozowanie problemu.
Tabletki na sen bez recepty najlepiej sprawdzają się w przypadku tzw. bezsenności przygodnej tj. stanu, w którym niemożność zaśnięcia bądź przespania spokojnie całej nocy utrzymuje się do trzech tygodni w związku z konkretnymi czynnikami. Czynniki te to stan stresu, podekscytowania, zmiana miejsca zamieszkania, czy podróż.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki na sen bez recepty?

Oprócz stanów bezsenności przygodnej tabletki pomagają w zasypianiu osobom pracującym na zmiany (u tych osób zaburzeniu ulega cały rytm dobowy, w związku z czym często towarzyszą im stany bezsenności). Tabletki tego typu można też stosować zawsze w ramach wspomagania leczenia bezsenności, tyle tylko że przyczynę tego stanu należy najpierw zdiagnozować.

Kiedy najczęściej nie możemy zasnąć?

Przyczyn jest sporo począwszy od zaburzeń o charakterze psychicznym (lęki, depresje) przez zaburzenia somatyczne typu zespół niespokojnych nóg, przyjmowanie niektórych leków, chrapanie i towarzyszący mu bezdech senny, po choroby takie jak przerost prostaty u mężczyzn.

Czy tabletki na sen bez recepty są bezpieczniejsze od tych na receptę?

Osoby próbujące radzić sobie z bezsennością przy pomocy tabletek bez recepty mają skłonność do przeceniania ich działania i niedoceniania pewnych mechanizmów, które pojawiają się w związku z samym faktem przyjmowania tabletek. Chodzi o uzależnienie psychiczne. Faktem jest że leki nasenne starszej generacji powodowały uzależnienie fizyczne i takich leków lepiej jest unikać (zdarza się, że lekarze zapisują i stare tabletki) jednak nie mniej groźne jest uzależnienie psychiczne. Polega ono na tym, że przyjęcie tabletki przed snem staje się swego rodzaju rytuałem. Gdy rytuał ulegnie zaburzeniu (nie weźmiemy tabletki) pojawią się problemy z zasypianiem. Tak więc nawet leki bez recepty należy stosować bardzo ostrożnie i z umiarem.

Przejdźmy teraz do samych leków, jakie tabletki bez recepty (de facto suplementy diety) mogą nam ułatwić zasypianie?

Ziołowe tabletki uspokajające

Tabletki uspokajające pomagają jedynie opanować nasze fizjologiczne reakcje na stres. Jeśli stres jest bezpośrednią przyczyną problemów z zaśnięciem mogą być pomocne, choć efekt lekkiej relaksacji, jaki dzięki nim uzyskamy bywa dość złudny i często wcale nie ułatwia zasypiania (stresogenne myśli przecież pozostają). Tym niemniej jeśli nie możemy zasnąć ze zdenerwowania warto zastosować i takie wspomaganie, chyba że…

Lepsza jest melatonina

Melatonina w tabletkach uzupełnia niedobór hormonu o tej samej nazwie. Hormon ten wytwarzany jest przez organizm wtedy, gdy zapadnie ciemność. Wraz z wiekiem, bądź pod wpływem różnych sytuacji życiowych, poziom naturalnej melatoniny spada co skutkuje pojawieniem się problemów z zaśnięciem.
Suplementacja melatoniną ma sens w sytuacjach doraźnych (zmiana strefy czasowej, praca na zmiany i konieczność spania w ciągu dnia) i u osób starszych, u których występują naturalne, i normalne, niedobory tego hormonu. Od melatoniny uzależnić się nie można, choć tabletki, jak już wspomniałam, uzależniają psychicznie. Jedną z podstawowych wad melatoniny jest dość odsunięty w czasie efekt. Pojawia się on dopiero po kilku tygodniach stosowania.

5-HTP

Innym rodzajem takiego naturalnego stymulatora zasypiania jest 5-HTP, aminokwas będący prekursorem serotoniny, odpowiadającej za sprawną pracę naszego układu nerwowego (i nie tylko). Suplementacja 5-HTP jest ostatnio modna i, jak twierdzi większość użytkowników, ułatwia zasypianie. Aminokwas ten (cegiełka białkowa pochodzenia roślinnego) jest też naturalnym antydepresantem.

Tabletki na sen bez recepty można kupić w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych oraz w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami (mam na myśli głównie MELATONINĘ NAJLEPIEJ Z GABA i 5-HTP).

Trackbacks Comments
  • gocha:

    od paru dni mam problem z zasypianiem, biorę melatoninę taką apteczną (jakąś najtańszą, bo tylko taka była dostępna) i nie działa. Nie wiem czy to kwestia tego że kiepskie tabletki czy może czegoś innego. Przy okazji pytanie – czy próbował ktoś może te środki http://nabezsennosc.com.pl – szukam czegoś mniej zawodnego i wyguglałam ten ranking, zastanawiam się tylko czy jest sens kupować

Leave a Comment